انواع بوق زدن در ایران

1 ـ بوق سبقت: برای اعلام اراده راننده عقبی برای جلو زدن به کار می‌رود و اغلب به شکلی نواخته می‌شود که یعنی برو کنار، حوصله‌ام را سر بردی!

2 ـ بوق مسافرکشی: یعنی کجا می‌روی؟ مقصدت کجاست؟ اصلا تاکسی می‌خواهی؟

3 ـ بوق سلام: ویژه رانندگانی که با یکدیگر آشنایی یا رابطه سببی و نسبی دارند و بوق جواب سلام را هم به دنبال دارد.

4 ـ بوق تشکر: این بوق جنبه اخلاقی قوی دارد و برای قدردانی و اظهار لطف راننده به فردی دیگر به کار می‌رود.

5 ـ بوق خداحافظی: این بوق هنگام مراجعت از مهمانی‌ها یا وقتی راننده از دوست و آشنایش دور می‌شود نواخته می‌گردد و ریز و نقلی است.

6 ـ بوق خسته نباشید: مخصوص رانندگان خطوط تاکسیرانی که در طول مسیر یکدیگر را ملاقات می‌کنند و به این وسیله به هم خسته نباشید می‌گویند.

7 ـ بوق ارادت: این بوق برای اظهار ارادت و به صورت ممتد یا 2 بوق کوتاه نواخته می‌شود و ویژه ملاقات افرادی است که راننده برایشان احترام بسیاری قائل می‌شود.

8 ـ بوق راه بازکن: بیشتر برای نشان دادن سر رفتن کاسه صبر رانندگان در ترافیک‌های سنگین به کار می‌رود وگرنه اگر راه باز باشد که کسی توقف بیجا نمی‌کند. به صورت پیش‌فرض در ترافیک سنگین لحظه‌ای مکث با هجوم بوق‌ها همراه است.

9 ـ بوق ضد جریمه: راننده‌ای که خواسته یا ناخواسته مرتکب خلافی شده، ولی سریعا متوجه وجود افسر راهور می‌شود و از خلافش منصرف می‌گردد از این بوق همراه با تکان دست و نشان دادن حالت شرمندگی و عذرخواهی برای فرار از جریمه استفاده می‌کند.

10 ـ بوق اعلام موجودیت:
مخصوص افرادی که با سرعت زیاد و غیرمجاز حرکت می‌کنند و هنگام رسیدن به تقاطع و سرپیچ حضورشان را اعلام می‌کنند که دفع خطر شود.

11 ـ بوق چه کار می‌کنی؟
برای تذکر یا دادن شیوه درست رانندگی به همراه حرکات دست، صورت و لب‌ها برای رانندگان ناشی یا حواس‌پرت نواخته می‌شود.

12 ـ بوق بچه: نشانه عشق به فرزند و راهکاری برای اظهار محبت به اوست. این بوق توسط راننده یا خود بچه نواخته می‌شود.

13 ـ بوق عروسی و سایر شادی‌ها:
خودتان بیشتر با کاربرد و ریتم خاص آن آشنا هستید.

14 ـ بوق تونلی: این بوق در تونل‌های تازه‌تاسیس شهری برای شنیدن و لذت بردن از طنین بوق و گاهی سنجش قدرت بازتاب دیواره‌های تونل نواخته می‌شود.

15 ـ بوق سنجش صوتی: این بوق در مجاورت تابلوهای سنجش آلودگی صوتی در معابر اصلی شهر و برای آگاهی از قدرت بوق خودرو یا احتمالا از روی تفریح و دلخوشی نواخته می‌شود.

16 ـ بوق الکترونیک: منسوخ شده. با این حال انواع خاص آن هنوز می‌درخشد و جلب توجه می‌کند.

17 ـ بوق دعوا: اوج غنای فرهنگ بوق ایرانی و اغلب به معنای پیاده بشم دعوا کنیم؟!

/ 3 نظر / 39 بازدید
حمید رضا اعتمادی

با عرض سلام و ادب خوشحال می شوم پس از بازدید،این وبلاگ را لینک کنید و بالعکس. وبلاگ زیر یگ وبلاگ تخصصی و علمی در مورد حسابداری و حسابرسی و قوانین و دستور العمل های مربوطه می باشد. شما می توانید با تبادل لینک آمار بازدید کنندگان وب سایت و یا وبلاگ خود را در اینترنت بالا ببرید. با تشکر حمیدرضا اعتمادی مدیر وبلاگ http://accountinghistory.persianblog.ir/ email: h.etemadi64@yahoo.com

salma

والله چند روزی گشتم تا توانستم به مطلب مورد نطرم برسم.بسیار عالی مطرح شده ومطالبتان خیلی جالب است خصوصا این مورد :بوق زدن.

نیلوفر

آقا این بوق عجب انواعی داره ما نمی دونستیم!!! دستتون درد نکنه... راستی یه بوق دیگه هم تازگی رواج پیدا کرده و لفظی بیان می شه یعنی وقتی خیلی عصبانی هستی و دیگه از کوره در رفتی به جای ناسزا می تونی بگی آخه آدم بوق که هر چی بوووووووووووووق نثار خودت و خاندانت کنم باز بوووووووووق تا از این بوووووووووق ... خلاصه مطلب گرفتی چی شد سرور؟