به موقع به خواب تا سلامت باشی

سید ضیاء الدین مظهری متخصص تغذیه گفت: شب بیداری و روز خوابیدن موجب خارج شدن کلسیم از بدن می‌شود و افرادی که بعد از ساعت 11 شب می‌خوابند طراوت چهره آنها کاهش پیدا می‌کند.

 ساعت بیولوژیک بدن انسان با غروب و طلوع آفتاب فعال می‌شود. 

برخی از آنزیم‌ها در بدن با غروب شروع به فعالیت می‌کنند و برخی از آنزیم‌ها هنگام طلوع آفتاب شروع به فعالیت می‌کند و ترشح می‌شود و آنزیم‌هایی که فعالیت مغز را افزایش می‌دهد، هنگام صبح ترشح می‌شود.

بهترین زمان برای خواب برای دانش‌آموزان با توجه به ساعت بیولوژیک بدن پس از غروب آفتاب و پیش از طلوع خورشید است زیرا آنزیم های لازم ترشح شده و ضمن فراهم کردن شرایط مناسب رشد، بدن فرد برای فعالیت‌های روز بعد آماده خواهد شد.

دیر خوابیدن موجب کاهش ترمیم بافت‌های بدن می‌شود و هورمون‌هایی که هنگام خواب ترشح می‌شود برای رشد و نمو و بازسازی سلول‌های بدن مفید است. 

7 تا 8 ساعت خواب شبانه، موجب سیر شدن دانش‌آموزان از خواب می‌شود و آنزیم‌های ترشح شده در هنگام خواب شبانه نشاط کودکان را در پی دارد و دانش آموز از آرامش و احساس خوبی برخوردار می‌شود. 

کسانی که شب نمی‌خوابند و روز می‌خوابند، کلسیم از اسکلت بدن آنها خارج می‌شود و اگر فعالیت‌های روزانه انجام نشود، عضلات سخت نمی‌شود و تراکم خود را از دست می‌دهد. 

اگر افراد دیرتر از ساعت 11 شب بخوابند، طراوت چهره آنها کاهش پیدا می‌کند.

 

/ 0 نظر / 8 بازدید