مطالب خواندنی
در این وبلاگ سعی شده که مطالبی جالب گفته بشه که باعث به وجود آمدن لحظاتی فرح بخش باشه

سلام. ضمن عرض تبریک به مناسبت عید نوروز در این صفحه اخبار جدید ژاپن به اطلاعتون میرسونم.

***************************************************************************

سونامي ژاپن

زلزله و سونامي در ژاپن

زلزله و سونامي در ژاپن

زلزله و سونامي در ژاپن

محل اسكان مردم زلزله زده ژاپن

***************************************************************************

ایران اولین‌کشور خاورمیانه کمک‌کننده به‌ژاپن

سفیر ایران در توکیو با اعلام خبر ورود اولین محموله کمک‌های اهدایی هلال احمر ایران به آسیب دیدگان ژاپن، گفت: محموله بعدی هفته آینده ارسال خواهد شد.

سید عباس عراقچی در گفت‌وگو با فارس، در خصوص ورود اولین محموله کمک‌های هلال احمر جمهوری اسلامی ایران به مصیبت دیدگان ژاپنی، گفت: از بدو شروع این بحران و زلزله و سونامی در ژاپن، ایران و هلال احمر ایران برای هرگونه کمک به دولت ژاپن اعلام آمادگی کرد و مسئولان هلال احمر در تماس نزدیک با سفارت ژاپن در تهران و ما نیز با وزارت خارجه ژاپن در تماس بودیم.

http://files.tabnak.com/pics/201103/201103250420403328.jpg

عراقچی خاطرنشان کرد: بعد از اعلام نیاز دولت ژاپن برای دریافت این کمک‌ها، ظرف کمتر از سه روز 50 هزار کنسرو ماهی و لوبیا (براساس نیاز دولت ژاپن) آماده ارسال شد که این اقدام مورد تحسین دولت ژاپن قرار گرفت و معاون وزیر خارجه ژاپن در ملاقات امروز به این مسئله اشاره و از ایران قدردانی کرد.

سفیر ایران در توکیو با بیان اینکه ایران اولین و تنها کشور خاورمیانه است که تاکنون محموله کمک به ژاپن ارسال کرده است، خاطرنشان کرد: این محموله وارد فرودگاه ناریتا شد و رئیس اداره خاورمیانه وزارت خارجه ژاپن نیز شخصاً در فرودگاه حضور یافت و ما این اجناس را تحویل ایشان دادیم.

عراقچی با اشاره به کمبود کامیون و سوخت در ژاپن، اظهار داشـت: به همین دلیل سفارت ایران و هلال احمر جمهوری اسلامی این هزینه را تقبل کرد و کامیونی را اجاره و هزینه‌ها را پرداخت کردیم که قرار است کمک‌ها را جمعه به منطقه آسیب دیده حمل کند.

**************************************************************************

 

تازه ترین تخمین ها حکایت از 303 میلیارد دلار خسارت مالی در ژاپن بر اثر زلزله و سونامی و بدنبال آن بحران هسته ای دارد.

وضعیت نشت رادیو اکتیو علی رغم تلاشهای گسترده برای راه اندازی مجدد برخی رآکتورهای نیروگاه هسته ای فوکوشیما همچنان در وضع بحرانی قرار دارد و این در حالی است که تازه ترین آمار ارائه شده از سوی مقامات رقم 27 هزار کشته و مفقود را بر اثر زلزله و سونامی نشان می دهد.

امریکا و هنگ کنگ ورود هر نوع غذا و محصول ژاپنی را به کشور خود ممنوع اعلام کرده و فرانسه نیز از اتحادیه اروپا خواسته تا تصمیمی مشابه را اتخاذ کند. ورود هر نوع غذا وسبزی و محصول کشاورزی و لبنی از منطقه فوکوشیما توسط استرالیا غیر قانونی اعلام شده است. روسیه نیز ورود محصولات مشابه را از چهار استان ژاپن و تا شعاع 250 کیلومتری فوکوشیما به کشور خود را ممنوع اعلام کرده است. بعد از توقیف کشتی ژاپنی آلوده به مواد رادیو اکتیو در آبهای روسیه، کشورهای جهان نسبت به پخش مواد رادیو اکتیو حساس شده و تمهیدات احتمالی را برای جلوگیری از شیوع و ابتلای مردم خود به بیماریهای خطرناک و کشنده بکار گرفته اند.

اوایل پنجشنبه به وقت محلی سه کارگر 20 تا 30 سال که در حال تعمیر قسمتی از رآکتور شماره سه بودند، به مواد رادیو اکتیو آلوده شده که دو نفرشان در بیمارستان بستری شدند.

**************************************************************************

ده ها نفر از قربانیان سونامی ژاپن روز چهارشنبه در تابوت های چوبی در گورهای جمعی شهری در شمال شرق این کشور دفن شدند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه از 'هیگاشی ماتسوشیما'، با توجه به اشباع شدن مکان های ویژه سوزاندن اجساد، مقامات ژاپن تصمیم گرفتند از گورهای جمعی برای دفن موقت قربانیان سونامی اخیر استفاده کنند.

دفن اجساد در گورهای جمعی از روز سه شنبه در شهر هیگاشی ماتسوشیما آغاز شد، به گونه ای که 60 جسد در گودال هایی به طول 50 متر دفن شدند. روز چهارشنبه نیز 36 نفر به این صورت در این گورها دفن شدند.

بر اساس این گزارش، مردم ژاپن به طور معمول مردگان خود را می سوزانند اما با توجه به تعداد بالای کشته شدگان ناشی از سونامی اخیر در این کشور، این روش در حال حاضر نمی تواند جوابگو باشد.

رقم تایید شده قربانیان زلزله اخیر در ژاپن بیش از 9400 نفر است و نزدیک به 15 هزار نفر نیز بر اثر این زلزله ناپدید شده اند.

'هاتسوهیرو کنو' از مسوولان شهرداری هیگاشی ماتسوشیما گفت، در مکان های ویژه سوزاندن اجساد، تنها می توانیم روزانه 6 جسد را بسوزانیم و این برای شرایط فعلی در کشور کافی نیست.

مراسم تشییع جنازه در ژاپن به طور معمول با تشریفات مذهبی و سنتی بسیاری همراه است اما در شرایط فعلی این امر نیز عملی نیست.

کنو افزود، به محض عادی شدن شرایط منطقه، قربانیان دفن شده در گورهای جمعی نبش قبر خواهند شد و به خویشاوندان آنها اجازه داده می شود که مردگان خود را به با تشریفات عادی و معمول تشییع کند.

به گفته وی، بازگشت به شرایط عادی ممکن است ماه ها و حتی سال ها طول بکشد.

این مقام ژاپنی خاطر نشان کرد، 400 جسد دیگر در گورهای جمعی دفن خواهند شد. باتوجه به کشف اجساد بیشتر در مناطق آسیب دیده و ویران شده، دولت ژاپن در حالت اتخاذ تمهیداتی است که تا 1000 نفر را در گورهای جمعی دفن کند.

بر پایه این گزارش، مقامات شهر هیگاشی ماتسو شیما در حال حاضر تنها اجسادی را دفن می کنند که هویت آنها شناسایی شده است.

**************************************************************************

به گزارش سرویس بین الملل برنا به نقل از آسوشیتدپرس، مقام های رسمی امنیت هسته ای ژاپن اعلام کردند هسته راکتور یکی از واحدهای نیروگاه هسته ای فوکوشیما مشکوک به ترک خوردن است.

"هیدهیکو نیشی باما"، سخنگوی امنیت هسته ای ژاپن اعلام کرد بخشی از راکتور شماره 3 نیروگاه برق هسته ای فوکوشیما آسیب دیده که به نظر می رسد مربوط به تخریب هسته راکتور باشد.

وی در عین حال تصریح کرد خسارات وارده به هسته این راکتور چندان شدید نیست و حتی ممکن است مربوط به لوله ها یا استخرهای سوخت باشد.

گفته می شود پس از وقوع انفجار هیدروژنی در راکتور شماره 3 در روز 14 مارس، یعنی 3 روز پس از وقوع زلزله و سونامی هسته این راکتور آسیب دیده است.

این راکتور که بیش از 5 راکتور دیگر این نیروگاه آسیب دیده، حاوی 170 تن سوخت هسته ای است که متساعد شدن دود سفید رنگ از بالای آن در روزهای گذشته حکایت از ذوب شدن هسته آن دارد.
 
لازم به ذکر است؛ نشت مواد رادیواکتیو تاکنون نه تنها تعدادی از مردم منطقه را آلوده کرده، بلکه موجب آلودگی آب توکیو و ممنوعیت استفاده از فرآورده های کشاورزشی اطراف نیروگاه فوکوشیما نیز شده است.

در عین حال چین از بالابودن میزان تشعشعات رادیواکتیو در کشتی تجاری ژاپن در این کشور خبر داده و برخی کشورها نیز واردات انواع محصولات از این کشور را ممنوع اعلام کرده اند.

????????? ?????:
????? ????? ????? :دریافت كد ساعت